Iskolánkban a történelem tantárgyon kívül, hon- és népismeret órákon is részt vesznek tanulóink ötödik és hatodik évfolyamon.
Ennek a tárgynak a keretében egy időutazás keretében megismerkedhetnek diákjaink nagyszüleink, dédszüleink korával. Milyen házakban éltek, milyen ételeket fogyasztottak, milyen ruhákat viseltek, milyen ünnepeik, szokásaik voltak, hogyan ünnepelték a karácsonyt, húsvétot, családi alkalmakat.
Fontosak a hagyományok, a múlt megismerése, amely összeköt a jelennel. Az ötödik osztállyal minden évben először lakóhelyünkkel foglalkozunk, településünk történelmével, helyi népszokásokkal, népviselettel, ünnepi szokásokkal, épületekkel.
Kihasználva a csodás októberi időjárást, látogatást tettünk Esztergály Mihály sírhelyénél, az evangélikus templomban majd a faluházban. A faluházban bemutatta nekünk Lidi néni, (Peja Győzőné) hogyan éltek Csomádon 100 évvel ezelőtt, milyen volt a berendezése a szobának, konyhának, milyen eszközöket használtak. Kipróbálhatták egy pólyásbaba ringatását, ezt a fiúk is örömmel megtették.
A legnagyobb meglepetés a körbevezetés után következett, ugyanis terülj, terülj asztalka fogadott bennünket az udvaron. Az asztalon frissítőkön kívül palacsinta és különleges sütemény, ún. boldogi virág (Boldogon ilyen süteményt vitt a kismamának a keresztmama.) várta a nemcsak tudásra éhes diákokat. Hálás szívvel köszönjük még egyszer a szlovák önkormányzat képviselőinek ezt a fogadtatást, amellyel maradandó élményt szereztek nekünk.
Köszönet érte Lidi néninek; Márta néninek, (Sinkó Lászlónénak) és Jakab Mari néninek, hogy ilyen vendégszeretettel és örömmel fogadtak bennünket.
Lajtosné Dudok Mária szaktanár