Az Európai Hulladékcsökkentési Hét egy minden év november utolsó hetében megrendezésre kerülő kezdeményezés. Ennek keretében lelkes önkéntesek saját akcióötleteiket megvalósítva hívják fel a figyelmet a hulladék keletkezés megelőzésének, a keletkezett mennyiség csökkentésének, a termékek újra használatának, valamint az anyagok újrahasznosításának fontosságára. A különböző akcióötletek megvalósítását a programban részt vevő országok mindegyikében egy, a hulladékok megelőzését segítő szervezet koordinálja, mint Szervező. Magyarországon az Országos Környezetvédelmi és Természetvédelmi Főfelügyelőség Nemzeti Hulladékgazdálkodási Igazgatóság (OKTF NHI) látja el ezt a feladatot.
Ehhez a programhoz csatlakoztunk, a „TEJESPOHÁR KÉT ÉLETE” akciónkkal.
Így az iskolatej műanyag csomagolása nem az osztálytermek szemeteseibe és onnan a kommunális hulladékba kerül, hanem egy külön tárolóba, ahonnan időnként elszállítják a csomádi kertészetbe. Ott kezdődik a tejes poharak második élete, ahol palántaültetésre használják őket. A kertészettől pedig tavasszal elültethető, egynyári virágok palántáit kapjuk cserébe.
A tejes dobozokat osztályonként egymásba téve dobjuk a tárolóba és nem egyenként, akkor azzal mennyisége ugyan nem, de térfogata jelentősen csökken és nem kerül a lerakóba, nem szennyezi a környezetet és újra használata erőforrás-csökkentést eredményez.
Lengyel Márta
diákönkormányzatot segítő pedagógus